Wypoczynek aktywny

1. Wycieczki piesze po Bieszczadach

Bieszczady to nie tylko nazwa regionu, to przede wszystkim malowniczo rozciągające się i jedyne w swoim rodzaju góry. Najwyższym szczytem po polskiej stronie Bieszczad jest Tarnica o wysokości 1346 m.n.p.m., na szczycie, której został postawiony metalowy krzyż. Ciekawym szczytem jest natomiast Krzemieniec (Kremenaros) o wysokości 1221 m.n.p.m., który stanowi miejsce styku trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Aby do niego dojść należy najpierw pokonać Małą Rawkę (1307 m.n.p.m.) i Dużą Rawkę (1307 m.n.p.m.). Z pewnością jest to wycieczka na cały dzień. Niepodważalnie jednak najbardziej popularne są połoniny z Połoniną Wetlińska (1255 m.n.p.m.) na czele i słynnym schroniskiem o wdzięcznej nazwie "Chatka Puchatka". Halicz, to szczyt który może zaskoczyć, a dokładnie droga do niego, która przynajmniej w połowie jest drogą asfaltową. Z kolei na Krzemieniu (1335 m.n.p.m.) możemy zobaczyć ciekawe rumowisko skalne zwane grechotem lub rumoszem lub rzadko gołoborzem. Inne szczyty warte wspinaczki to Rozsypaniec, Bukowe Berdo, Smerek). Bieszczady mają to do siebie, że działają jak magnes, jak już raz się tu przyjedzie będą przyciągać z każdego miejsca, aby do nich powrócić.

2. Drezyny rowerowe w Uhercach Mineralnych

Drezyny rowerowe działają od 2015 r. i już od tego momentu stały się bardzo bardzo popularne, stały się hitem. Jest to doskonała propozycja zarówno dla par jak i dla całych rodzin. Przejażdżka drezynami rowerowymi to wspaniała i niezapomniana przygoda. Drezyny poruszają się na nieczynnej linii kolejowej 108 od Zagórza do Krościenka. Stacja odjazdowa znajduje się w Uhercach Mineralnych skąd są do wyboru dwie trasy, jedna w stronę Zagórza i druga w stronę Ustrzyk Dolnych. Poruszając się drezynami aktywnie wypoczywamy, podziwiamy piękno przyrody, które mamy na wyciągnięcie ręki i zapominamy o "bożym świecie". To się nazywamy odpoczynek.

3. Spływy kajakowe i pontonowe

To z pewnością bezpieczna i atrakcyjna przygoda. Spływy pontonowe są ponadto rekomendowane dla dzieci, gdyż są one wolniejsze i stabilniejsze co sprawia że nie da się z nich wypaść przypadkowo. Spływy organizowane są głównie na rzece San, Solinka i Osława. Polecany odcinek to 21 km rekreacyjny spływ, podczas którego zwiedzić można cerkwie Szlaku Ikon znajdujące się w pobliżu rzeki oraz bunkry Linii Mołotowa. Można zorganizować spływy krótsze lub dłuższe. Spływ jest idealną formą relaksu,  prąd wody niesie nas powoli w dół, szum wody wycisza nasze myśli, z każdej strony otacza nas przyrody dając odprężenie.

4. Sporty wodne nad Jeziorem Solińskim

"Bieszczadzkie Morze", bo tak mówi się o Jeziorze Solińskim to największa i niewątpliwie najpiękniejsza atrakcja regionu. Bieszczadzkie Morze to olbrzymi, błękitny zbiornik pośród zielonego krajobrazu, który stał się przyczynkiem do uprawiania różnorakich sportów wodnym: rowerki wodne, kajaki, żeglarstwo, rejsy statkami, wędkarstwo muchowe, regaty.

5. Największa bieszczadzka tyrolka

Tyrolka zlokalizowana jest nad Zatoką Drewnianą w Solinie nieopodal zapory. Zjazd odbywa się pomiędzy dwoma brzegami zalewu i gwarantuje duży zastrzyk adrenaliny. Parametry tyrolki mówią same za siebie: długość zjazdu 300 m, wysokość 20 m, 1 min. lotu nad taflą jeziora + powrót 330 metrów, prędkość zjazdu do 60 km/h.

6. Wake Park Solina

Co to jest Wake Park? To urokliwe i zaciszne miejsce dla całej rodziny. Tutaj w Zatoce Drewnianej w Solinie można spróbować jazdy na Nartach Wodnych albo na Desce Wodnej (Wakebordzie), tutaj właśnie znajduje się Wyciąg do uprawiania sportów wodnych.

 

7. Bieszczadzkie Centrum Nordic Walking

W otoczeniu Jeziora Myczkowieckiego wytyczono 18 tras spacerowych Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking. Powstały one w oparciu o istniejącą już w terenie sieci szlaków spacerowych i ścieżek przyrodniczych. Trasy te łączą najcenniejsze na tym obszarze osobliwości przyrodnicze tj. cztery rezerwaty przyrody i pięć pomników przyrody oraz występującą w nich bogatą fauną i florą.

8. Kręgielnia „Kręgle po AGH’u”

Kręgielnia, ale nietypowa. Nietypowa, ale oryginalna.  Brak automatyki, ręcznie wykonane drewniane kręgle i kule , bieszczadzki klimat. Położona w samym sercu Bieszczad, jest idealnym miejscem na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza z grupą znajomych. Kręgielnia w Wetlinie to świetne miejsce do nauki gry, ćwiczenia precyzji i koncentracji.

9. Park gwiezdnego nieba „Bieszczady”

Byłeś już w górach, nad jeziorem, zwiedziłeś liczne cerkwie i muzea... teraz czas na zwiedzanie nieba, nieba niezwykłego gwieździstego. Gwiezdny przewodnik zabierze Cię w niebanalną podróż po nocnym niebie używając do tego celu specjalnych teleskopów. Marzy Ci się Droga Mleczna, mgławice, gromady gwiazd i galaktyki?  Chcesz się nauczyć rozpoznawać główne gwiazdozbiory i orientować się na niebie? Aż w końcu zobaczyć królów nocy (planety), czapę polarną na Marsie, pierścienie Saturna czy księżyce Jowisza? Tak jest to możliwe. Gwiazdy w Bieszczadach zapraszają na niezwykłe astropokazy.

10. Paintball i quady

Przeprawy quadami przez błotniaste drogi, rzeki, potoki oraz malowniczy krajobraz zadowolą każdego uczestnika wyprawy. Doświadczony przewodnik oraz niezawodny sprzęt dostarczą dużą porcję niezapomnianych wrażeń i nieokrzesanej adrenaliny. Paintball to z kolei fantastyczny sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu wraz ze znajomymi czy rodziną. Obie aktywności wiążą się z obcowaniem z bieszczadzką, dziką przyrodą.

11. Basen "Aquarius" w Lesku

Basen to dobra alternatywa podczas niesprzyjającej pogody. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Kompleks Sportowo-Rekreacyjny oferuje: dwie sauny (sucha i parowa), basen pływacki z sześcioma torami do pływania, brodzik dla dzieci, jacuzzi, trzy zjeżdżalnie, rwąca rzeka, masaże, bicze i gejzery. Ponadto można skorzystać z klubu fitness i siłowni.

12. Zespół Basenów "Delfin" Ustrzyki Dolne

Pływanie i rekreacja w wodzie bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Ten rodzaj rekreacji pomaga nam walczyć z nadwagą, modeluje sylwetkę, angażuje wszystkie grupy mięśni bez nadmiernego wysiłku. Zespół Basenów "Delfin" również posiada szeroką ofertę aktywnej rekreacji: kompleks basenów zewnętrznych z czterema zjeżdżalniami, biczami i masażami wodnymi, placem zabaw dla dzieci i dorosłych, krytą pływalnię z odnową biologiczną i kompleksem boisk sportowych.

13. Jazdy konne

Konie- piękne, majestatyczne zwierzęta. Od lat związane z człowiekiem. Kto już raz spróbował swoich sił w siodle tego nie trzeba przekonywać o wspanialej więzi jaka łączy tych dwojga. Jeśli natomiast nigdy nie próbowałeś to może czas zacząć? Jedno jest pewne, zrobisz nową rzecz w swoim życiu i będziesz mógł ocenić, czy Ci się to podoba, czy nie. W samych Bieszczadach istnieje aż  28 stadnin koni, najbliżej nas znajdują się w Berezce oraz Myczkowcach.

Szybowce, lotnie i paralotnie

Jeśli czasem lubisz popatrzeć na wszystko z góry to mogę Ci coś polecić. Szybowce, lotnie, paralotnie, motolotnie, loty widokowe nad Bieszczadami. To są sposoby na to aby obejrzeć Bieszczady z „góry”.

Bezmiechowa- to tutaj znajduje się szybowisko, które położone jest na przepięknym szczycie w górach Słonnych. Z tego szczytu można podziwiać panoramę Bieszczadów łącznie z połoninami. Zaletą, wyróżniającą to szybowisko spośród innych, są występujące w tym rejonie, rzadko spotykane prądy falowe i  prądy wznoszące, umożliwiające szybkie wznoszenie i długotrwałe loty.

Weremień - to miejscowość położona blisko Leska Znajduje się tutaj szybowisko oraz wyciąg narciarski. Organizowane są tutaj szkolenia z zakresu szybownictwa górskiego oraz szkolenia paralotniowe. Czyli można tutaj polatać na lotni, paralotni i szybowcach.