Przyrodnicze

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

Czy żubry żyją w Bieszczadach? Oczywiście, że ... TAK. W miejscowości Muczne możemy podziwiać żubry i małe żubrzątka. Znajduje się tu pokazowa zagroda żubrów linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej. Na specjalnie przygotowanych tarasach można obserwować te przepiękne zwierzęta, a jeżeli uda nam się przyjść w porze karmienia to będziemy mogli przyjrzeć im się naprawdę z niewielkiej odległości. Sotkanie z żubrami to zapewne niezwykła przygoda dla dzieci i dorosłych.

 

Mini zoo w Myczkowcach

Kolejna propozycja nie tylko dla dzieci to mini zoo mieszczące się Ośrodku "Caritas" w Myczkowcach. Tutaj będziemy mogli zobaczyć stado jelenia szlachetnego, kilkanaście okazów daniela płowego, kózki miniaturki, lamy oraz sarnę. W klatkach i wolierach przetrzymywane są króliki, pawie, ptactwo wodne, bażanty (kilka gatunków), gołębie i kury ozdobne oraz kilka gatunków papug. Swoistą atrakcją jest też świniodzik i świnka wietnamska w jednej zagrodzie. Odwiedziny tego miejsca to naprawdę mile spędzony czas.

Wiejskie zoo w Berezce

Wiejskie zoo powstało przede wszystkim z myślą o najmłodszych- edukacyjne jak i pełne frajdy i zabawy. Tego typu miejsca w dobie dzisiejszych czasów są  niezwykle istotne. Atrakcjami są tutaj przede wszystkim zwierzęta gospodarskie:króliki, krowy, kozy, owce, perliczki, indyki, kaczki, gęsi, świnka i konie, nutrie, osiołek, ale również studnia z żurawiem, labirynt z siana, dojenie sztucznej krowy, trampolina, pokazy wyrobu masła, jazda konna, przejażdżki kolorowym wozem konnym, wszelkiego rodzaju animacje, zabawy i konkursy dla dzieci.

Jaskinie

Do tej pory zostało zinwentaryzowanych aż 15 jaskiń w Bieszczadach. To sporo, a jeszcze wiele czeka na swoje odkrycie. Jedno jest pewne jaskinie w Bieszczadach zaczęły od niedawna wzbudzać coraz większe zainteresowanie. Najbardziej znane są jaskinie "Nasiczniańskie". A oto spis jaskiń bieszczadzkich: 1. Sztolnia w Rabem, 2. Schronisko w Chryszczatej, 3. Szczelina nad brzegiem Osławicy, 4. Jaskinia Górna w Nasicznem, 5. Jaskinia Dolna w Nasicznem, 6. Schronisko w Nasicznem III, 7. Schronisko w Smereku, 8. Jaskinia Dobosza, 9. Dydiowska Jama, 10. Schron k. Dydiowskiej Jamy, 11. Studnia Leśników, 12. Żabi schron, 13. Studnia nad Dziedzincem, 14. Schron włóczęgów, 15. Jaskinia pod szczytem Tarnicy.

Wodospady, kaskady, przełomy

W Bieszczadach mamy wiele niewielkich spadów wodnych, mnóstwo pięknych kaskad i progów, jednak wodospadów nie ma tu zbyt dużo, szczególnie tych wyższych (jak na bieszczadzkie warunki). Jednak miłośnicy tego typu widoków dostrzegą w nich swój urok. Oto najciekawsze z tych osobliwości: Wodospad na potoku Czartów Młyn,  Wodospady na potoku Hulskim, Wodospad Szepit na potoku Hylaty, Wodospad na Olszance w Uhercach, Wodospad na potoku Dynysów, Wodospad Kasarda,  Wodospad "Siklawa Ostrowskich" w Wetlinie, Wodospad okresowy w Komańczy, Wodospad w Dołżycy k.Komańczy, Wodospad k. Pszczelin, Nasiczniański Potok, Chmielowe kaskady.

 

Jeziorka Duszatyńskie i rezerwat „Zwiezło”

Jeziorka Duszatyńskie powstały w roku 1970 w bardzo ciekawy sposób. Po długotrwałych opadach, przesiąknięte wodą warstwy łupków stały się doskonałym podłożem po którym ześlizgnęły się (zwiezły) ze stoków warstwy skalne i ziemia wraz z lasem i runęły w kierunku potoku Olchowaty, przegradzając go i tamując przepływ wody w wyniku czego powstały 3 jeziorka osuwiskowe. Do dnia dzisiejszego przetrwały dwa z nich i budzą olbrzymie zainteresowanie turystów.

Ogród Biblijny

Ogród Biblijny w Myczkowcach zajmuje powierzchnię 80 arów, jednak to wąski pas ziemi o długości 230 m. Projekt wykonany został w Katedrze Roślin Ozdobnych – Wydział Ogrodniczy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W ogrodzie biblijnym rośnie ponad 115 roślin. Wszystkie zostały opisane zarówno od strony botanicznej, jak też od strony związków z Biblią.  Ogród biblijny, poprzez odpowiednie rośliny i specjalną scenerię, ma przybliżać krajobraz Ziemi Świętej i realia, w jakich rozgrywały się wydarzenia opisane w Biblii.