Do zwiedzenia

Zapora wodna w Solinie (zwiedzanie wnętrza)

Największa tama w Polsce- 81,8m wysokości i 664m długości. Budowana 8 lat przez 2000 pracowników w latach 60-tych. Kolos wśród budowli hydrotechnicznych. Wnętrze zapory to niemal sam żelbeton, a dokładnie 2 mln. ton żelbetonu. W jaki sposób w takim razie można zwiedzić zaporę? W środku zapory znajdują się tunele serwisowe zwane galeriami, a dwie z nich są dostępne dla turystów oczywiście pod okiem przewodnika. Zwiedzanie zaczyna się od najniżej położonej galerii tj. 60 m. pod dnem jeziora. Będąc we wnętrzu zapory nad nami będzie 81,8 m. żelbetonu ważącego 2 mln. ton, a zaraz za ścianą 60 m. słupa wody- to robi wrażenie!

 

Zapora wodna w Myczkowcach

Zapora ziemno-betonowa w Myczkowcach wraz z Jeziorem Myczkowieckim powstała przed zaporą w Solinie i jednocześnie Jeziorem Solińskim. Dużo mniejsza jednak usytuowana w równie urokliwym miejscu w otoczeniu szczytów Berda i Grodziska, kryje pewną niespodziankę. Posiada podziemną 4,5 m sztolnię doprowadzającą wodę do oddalonej o 300 m dalej pod Grodziskiem elektrowni.

 

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Bojkowie to ludność zamieszkująca niegdyś tereny Karpat Wschodnich. W zbiorach muzeum znajdują się przedmioty codziennego użytku stosowane w gospodarstwie domowym jak i narzędzie używane w rolnictwie przez Bojków, oryginalne ludowe stroje bojkowskie, stroje polskiej szlachty, dokumenty oraz wyposażenie sakralne, czyli to wszystko, co związane było z dorobkiem materialnym i duchowym, dawnych mieszkańców tych ziem.

Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach  (miniatury cerkwi)

Ekumenizm to ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do przywrócenia pierwotnej jedności pomiędzy rozlicznymi wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Taką właśnie rolę- ekumeniczną spełnia to miejsce w Myczkowcach. Powstało w roku 2007 i jest ono dedykowane Papieżowi Polakowi, który był zwolennikiem pojednania między chrześcijanami. Czym jest to centrum? Tworzy go 140 makiet w skali 1:25 najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych i greckokatolickich, z terenów południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Makiety znajdują się na 10 wzgórzach i robią imponujące wrażenie.

Cudowne źródełko w Zwierzyniu

Cudowne źródełko w Zwierzyniu to bardzo urokliwe miejsce z dala od domostw i dróg. Znajduje się tu studnia, z której wypływa źródełko oraz wybudowana nad nim grota z figurką Matki Boskiej pięknie porośnięta pnączami. Ponadto na wzgórzu ponad grotą ustawiono ośmiometrowy krzyż. W okresie letnim można uczestniczyć tutaj w polowych nabożeństwach niedzielnych. Woda, która tryska ze źródełka posiada świetne walory smakowe, a ponadto jest uznawana za wodę leczniczą. Według podań w miejscu tym miano wznieść cerkiew, jednak kamienie na jej budowę znikały w niewyjaśnionych okolicznościach. Postanowiono więc zbudować studnię. Po jej wykopaniu pewna kobieta znalazła w niej krzyż. Na pamiątkę tego wydarzenia wioskę nazwano "Zdwiżenie" czyli Podwyższenie Krzyża Świętego.

Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior w Uhercach Mineralnych

Poznaj tajemnice bieszczadzkiej wytwórni piwa i przyjedź do Uherzec Mineralnych. To właśnie tutaj warzy się prawdziwe bieszczadzkie piwo rzemieślnicze w limitowanych ilościach. Jest to z pewnością wycieczka sensoryczna, gdzie można próbować i wąchać produktów używanych do warzenia piwa. W wytwórni poznamy wszystkie etapy powstawania piwa od przygotowania powstających surowców, poprzez warzenie, fermentację, leżakowanie i rozlew do butelek i kegów. Wrażenia pełne smakowitej goryczki zapewnione.

Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa w Cisnej

Bieszczadzka ciuchcia to niewątpliwie obowiązkowy punkt do odwiedzenia będąc w Bieszczadach. Jedna z najsłynniejszych kolejek w Polsce zachęca na ok 40minutową przejażdżkę i zapewnia piękne i niezapomniane widoki. Podróż odsłoniętymi wagonikami, mijając urokliwe miejsca przyrody bieszczadzkiej wzbudza we wszystkich wiele radości i pozytywnych uniesień. Bieszczadzka ciuchcia to również kawałek historii, niegdyś stanowiła ona podstawowy środek lokomocji tych terenów. To jest atrakcja na poczucie klimatu dawnych Bieszczad, tych sprzed ery komórek i nawigacji.

Kirkut i Synagoga w Lesku

W fasadzie synagogi umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą Tablice Mojżeszowe a pod spodem napis w języku hebrajskim „O, jakimże lękiem napawa to miejsce. Nic tu innego, tylko Dom Boży”. Synagoga pełniła nie tylko funkcje religijną ale także obronną, o czym świadczy potężna wieża, pod którą znajduje się loch o wymiarach 2,5 x 2,5 m, który służył jako więzienie żydowskie. Wystrój wnętrza synagogi zachował się do dziś. Od 1995 r. mieści się tu Muzeum Żydów Galicji, Galeria Sztuki Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku. Na wschód od synagogi znajduje się cmentarz żydowski, który ze względu na wiek zachowanych nagrobków uważany jest za jedną z najcenniejszych nekropolii w Polsce z nagrobkami pochodzącymi z pierwszej połowy XVI wieku.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Na ekspozycję muzealną składają się eksponaty związane z terenem Bieszczadów i obejmujące ich faunę i florę (także tę prehistoryczną), geologię, hydrologię, etnografię, architekturę oraz zagadnienia ochrony środowiska. Muzeum znajduje się na trzech kondygnacjach i zawiera mnóstwo eksponatów faunistycznych i florystycznych które zaciekawią niejednego dorosłego. Z pewnością imponujące są te eksponaty o dużych rozmiarach jak niedźwiedzia brunatnego, żubrów, jeleni czy wilków. Uwagę przykuwa największy z eksponatów - odlew gipsowy nosorożca włochatego znalezionego w Staruni na Podkarpaciu. Niezliczona liczba ptactwa, płazów, gadów i ssaków. To warto zobaczyć.

Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen) w Sanoku

Muzeum przedstawia ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z XVII-XX wieku. Możemy zobaczyć budynki mieszkalne, mieszkalno-gospodarcze i gospodarcze, jak również obiekty sakralne, budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie). To wszystko na terenie 38ha, sprawia, że pod względem ilości obiektów, Muzeum Budownictwa Ludowego jest największym skansenem w Polsce. Większość z wymienionych budynków jest w pełni urządzona i udostępniona do zwiedzania. Park Etnograficzny w Sanoku to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w całej Europie. Niezwykle malowniczo położone na prawym brzegu Sanu, co roku jest chętnie odwiedzane przez turystów.

Zamek Królewski w Sanoku z wystawą obrazów Beksińskiego

Tu bywali niegdyś królowie, dziś króluje tu Zdzisław Beksiński. To właśnie w sanockim zamku odbyło się wesele Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską z Pileckich. Tam też rezydowały m.in. królowa Zofia, czy Izabela Węgierska. Dziś, dawna warownia zamieniła się w Muzeum Historyczne, słynne przede wszystkim z bogatej kolekcji poruszających dzieł Zdzisława Beksińskiego. Warto przekonać się, czy na nas też zrobią wrażenie…

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy

Klasztor Sióstr Nazaretanek dla wielu pozostanie symbolem wizyty w jednym z najurokliwszych zakątków Polski. Bieszczady to dla wielu miłośników fauny, flory, wędrówek, folkloru wymarzony Eden, gdzie można znaleźć to, czego się szuka i każdy znajdzie tu „kawałek” siebie. Pośród jodeł wiekowych wędrowiec znajdzie klasztor, który od ponad 80 lat spogląda ze zbocza Birczy na zastępy świerków salutujących przed nim na baczność. Od wiaduktu prowadzi doń asfaltowa Dróżka, którą lat temu ponad 50 codziennie, podczas internowania (29.10.1955-28.10.1956) z kosturem i różańcem w ręku przemierzał Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński. Napisy zamontowane wzdłuż Dróżki zwracają uwagę pielgrzyma i turysty na wciąż żywą, sercem wyczuwalną tu jego obecność…

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu

Ruiny klasztoru na zagórskim Marymoncie, zwanym też górą Maryi, to jedno z popularniejszych miejsc turystycznych przy trasie w Bieszczady. Warowne budowle rozlokowano na powierzchni ponad 1,5 ha, na wysokim wzgórzu, otoczonym z trzech stron korytem rzeki Osławy. Klasztor pełnił funkcję twierdzy i stanowił jedno z ogniw łańcucha obronnego zamków pogranicznych - Sobień, Sanok, Lesko, Odrzykoń i Dobromil - zabezpieczających ziemie sanockie od południa. Jego budowa była wotum dziękczynne za ocalenie pobliskiego Leska przed potopem szwedzkim. Obecnie w klasztorze odrestaurowano m.in. mury otaczająca Karmel i zabezpieczono mury kościoła, a także założono ogród na wzór dawnego ogrodu klauzurowego. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie klasztoru by powiedzieć- chcę tam być.

Cerkiew w Łopience

Łopienka-  nieistniejąca już wieś zasłynęła przede wszystkim z tego, iż podobno ukazała się tu Matka Boska pod postacią ikony. Wkrótce po tym miejsce to stało się słynnym ośrodkiem kultu maryjnego. Cerkiew wykonana jest z nieobrobionego ("dzikiego") kamienia - obecnie jest to jedyny tego typu obiekt w Bieszczadach. Uratowano również cudowną ikonę, która została przeniesiona do kościoła (dawnej cerkwi) w Polańczyku, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Osobliwościami cerkwi jest figura "Chrystusa Bieszczadzkiego". Dla wielu Łopienka jest miejscem niemal kultowym, cudownym, miejscem mającym swój "klimat" i urok - niepowtarzalne. Aby się o tym przekonać trzeba tu przyjechać.

Cerkiew w Smolniku

21 czerwca 2013 cerkiew w Smolniku nad Sanem została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Drewniany budynek cerkwi został wzniesiony w stylu tzw. bojkowskim (archaicznym). Cerkwie tego typu znajdowały się dawniej jeszcze m.in. w Caryńskiem, Sokolikach, Stuposianch czy Chrewcie. Wszystkie zostały rozebrane lub zniszczone a obiekt w Smolniku jest jedynym zachowanym w Bieszczadach i jednym z trzech zachowanych w Polsce. Tym drugim jest cerkiew z Grąziowej stojąca w sanockim skansenie a trzecim cerkiew w Liskowatem.